Nagroda główna dla zwycięzców konkursów

zorganizowanych z okazji upamiętnienia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej

wrzesień-październik 2010r.

 

     

 

W Wojewódzkim Konkursie: „Pamięć o Katyniu”, zorganizowanym przez Katowicki Oddział IPN, nagrodę główną, czyli wyjazd trasą: Białoruś, Rosja, Litwa – wygrali uczniowie z klasy 2Ta: Mateusz Michna, Michał Staroń, Michał Kominiak oraz opiekun Małgorzata Nikiel (12-19 września 2010 r.).

W Ogólnopolskim Konkursie: „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, zorganizowanym przez Warszawski Oddział IPN, nagrodę główną, czyli wyjazd trasą: Białoruś, Rosja, Litwa – wygrał uczeń z klasy 3 Ta: Tomasz Paszek, opiekun ucznia na wycieczce: Marzena Knap (4-11 października 2010r.).

Trasa wyjazdów: NOWOGRÓDEK, ZAOSIE, KUROPATY, KATYŃ, GNIEZDOWO, SMOLEŃSK, PONARY, ZUŁÓW, POWIEWIÓRKI, WILNO, TROKI.
 

 

     

 

Napisano w „Gazecie Czechowickiej”, nr 23 (217), Rok IX, 5 XI 2010, s. 16:
 

Trzech uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica wywalczyło pierwsze miejsce w konkursie „Pamięć o Katyniu” w kategorii inicjatywa lokalna
i w nagrodę wraz ze swoją opiekunką i kilkudziesięcioma innymi uczestnikami pojechało do miejsc kaźni Polaków na Litwie, Białorusi i w Rosji.

 

Konkurs, który zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przy współpracy Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Pokolenie”, skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów z województwa śląskiego. Chcąc wziąć w nim udział trzeba było nadesłać pracę w jednej z czterech kategorii: projekt planszy edukacyjnej, plakat, strona internetowa i inicjatywa lokalna. Z Czechowic-Dziedzic do konkursu zgłosiło się trzech uczniów z „Resortówki”: Mateusz Michna, Michał Kominiak i Michał Staroń z klasy 2Ta, których opiekunem była Małgorzata Nikiel. Czechowiczanie wykonali plakat
i przygotowali scenariusz audycji radiowej, którą następnie nadali w szkolnym radiowęźle.
 

Chociaż konkurencja była spora: 258 prac zgłoszonych przez 386 uczestników z 94 palcówek, poświęcona 70 rocznicy zbrodni katyńskiej audycja zdobyła pierwsze miejsce w kategorii inicjatywa lokalna a zwycięzcy wraz z opiekunką oraz innymi osobami uhonorowanymi w konkursie pojechali w nagrodę na edukacyjno-patriotyczną wycieczkę do miejsc mordów Polaków. Wyjazd odbył się w dniach od 12 do 19 września i obejmował wizytę w miejscach masowych mordów Polaków takich jak Katyń, Kuropaty i Ponary. W programie wycieczki znalazły się również Nowogródek z Muzeum Adama Mickiewicza, Zaosie, Zułów – miejsce narodzin Józefa Piłsudskiego oraz maleńki kościółek w litewskiej Powiewiórce, gdzie Piłsudski został ochrzczony. Największe wrażenie na czechowiczanach zrobił jednak Smoleńsk,
w którym 10 kwietnia rozbił się polski samolot rządowy. – Wyjazd do Smoleńska był raczej pielgrzymką aniżeli wycieczką. Wielki dramat, jakim naznaczone jest to miejsce, dodatkowo podkreślała obecność Zuzanny Kurtyki z synami i proboszcza katedry na Wawelu księdza Zdzisława Sochackiego. Trzeba też dodac, że obraz tego miejsca dziś jest po prostu szokujący. Od 10 kwietnia zupełnie nic się tam nie zmieniło. Żadnych zabezpieczeń, żadnego ogrodzenia, tylko kamień, dwa drewniane krzyże, świeczki i wieńce poprzynoszone przez grupy Polaków. O Smoleńsku myśli się jako o cmentarzu, jako o miejscu tragedii, ale kiedy ogląda się je na własne oczy okazuje się, że na to miejsce pamięci każdy może swobodnie wejść – opowiada Małgorzata Nikiel. – Miejsca, które mieliśmy okazję zwiedzić podczas wycieczki, robią ogromne wrażenie. Wilno jest przepiękne, Katyń skłania do refleksji a Smoleńsk pozostawia niezatarte wspomnienia. Kiedy na własne oczy widzi się szczątki Tupolewa, kiedy stoi się na terenie, który oglądało się tyle razy w telewizji można sobie wszystko odtworzyć i wyobrazić. Taką wycieczkę zapamiętuje się do końca życia – podsumowują zwycięzcy konkursu.

 

Tomasz Paszek, uczeń klasy 3 Ta z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica został jednym z laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy… Katyń – 70 lat po zbrodni” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Pokolenie”. Praca, którą uczeń przygotował pod opieką Małgorzaty Nikiel, nosiła tytuł „Prawda o jeńców tysiącach” i znalazła się w zaszczytnym gronie 31 projektów wyłonionych spośród 216 nadesłanych z całej Polski. Czechowiczanin wraz z pozostałymi zwycięzcami wziął udział w wyjeździe do Katynia, który miał miejsce w dniach: 4-11 października 2010 r.

Małgorzata Nikiel