Narodowy Dzień Pamięci
„Żołnierzy Wyklętych”
1 marca 2012r.

 

 

 

 

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 2011r. dzień 1 marca został ustanowiony jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W myśl Ustawy „Żołnierze Wyklęci” to „bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.


W celu upamiętnienia tych wszystkich, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska,
a którzy walczyli o niepodległą Polskę, w klasach: 3s, 3 Ta, 4 Ta, 1Wz w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica oraz w klasach: 4 TUG, 2 sk, 1 sk w Zespole Szkół Usługowo-Handlowych, w ramach lekcji historii, Małgorzata Nikiel przeprowadziła specjalne zajęcia prelekcyjne. Uczniowie w/w klas poznali losy powojennego podziemia  niepodległościowego aż do powstania NSZZ „Solidarność”, co było przykładem najliczniejszej formy oporu Polaków wobec władzy komunistycznej. Przez szeregi polskiego powojennego podziemia przewinęło się ponad 250 do 300 tysięcy ludzi. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych (inteligencja, robotnicy, chłopi), partii politycznych oraz młodzież.


Niewielu rozumie, że podziemie niepodległościowe jako zjawisko masowe istniało do wiosny 1947r., ale data ta nie oznacza jego końca. Nie zamykał go również ani poznański czerwiec 1956, październik 1956, ani też marzec 1968, grudzień 1970, czy sierpień 1980. Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO
w 21 X 1963r. Ale przecież do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami wielu żołnierzy podziemia. Byli oni ścigani aż do 1989 r. przez SB, żyli
w konspiracji, z dala od rodzin, z którymi nie utrzymywali kontaktu nawet przez kilkadziesiąt lat. Niewielu wie, że ponad 5 tysięcy z w/w osób sądy wojskowe skazały na kary śmierci, ponad 21 tysięcy zmarło bądź zostało zamordowanych w więzieniach, około 20 tysięcy osób zamordowano bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych (zrujnowani zdrowotnie, ekonomicznie, skazani zostali na bycie obywatelami II kategorii).


Prezes IPN-u Łukasz Kamiński napisał: „Polska odzyskała niepodległość w 1989r., jednak
o pamięć o WYKLĘTYCH trzeba było walczyć przez następne lata (…) Część z nich nie ma nawet własnych grobów. Jednak najwyższą karę, jaką postanowiono wymierzyć WYKLĘTYM, była anatema, zniesławienie i zapomnienie”.


Wyrażam głęboką nadzieję, że dzięki takim, pozornie niewielkim inicjatywom, mającym na celu przypominanie o zapomnianych BOHATERACH z naszej polskiej historii, otrzymują oni od nas najwyższe możliwe uhonorowanie – miejsce w pamięci.

 

Opracowała: Małgorzata Nikiel