Scenariusz lekcji

 
 

łączącej dwa przedmioty: "Podstawy przedsiębiorczości" i "Elementy informatyki"

 
 

Opracowały: mgr Ewa Seniow i mgr inż. Maria Jagieła

 
     
 

Scenariusz zajęć

Przygotowanie:          mgr Ewa Seniow

                                mgr inż. Maria Jagieła

1.      Temat zajęć: Wykonanie ankiety dla młodzieży o Unii Europejskiej

2.      Data: ......................

3.      Klasa: III Liceum Ogólnokształcące

4.      Przedmiot: połączenie dwóch przedmiotów

-         „Elementy informatyki”

-         „Podstawy przedsiębiorczości”

5.      Czas trwania lekcji: 45 minut

6.      Cel lekcji: wykorzystanie znajomości technologii komputerowej do tworzenia ankiet i formularzy i do wypełniania ich.

Cele szczegółowe:

Uczeń umie:

-               rozwiązywać postawiony problem przez nauczyciela,

-               wykorzystywać wiedzę i umiejętności nabyte na lekcjach „Elementy informatyki” do tworzenia ankiet i formularzy i do wypełniania ich.

-               dobierać właściwe treści, formy, kształty, kolory itd. pozyskane z komputera do prawidłowego wykonania zadania,

-               ułożyć i wykonać ankietę złożoną z dziesięciu pytań oraz odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie,

-               wykonać reklamę firmy,

-               zaprezentować wykonana pracę,

-               przedstawić kolejność wykonywanych czynności w ćwiczeniu.

7.      Materiały:

-               zeszyt do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”

-               podręcznik – S.Gregorczyk, M.Romanowska, A.Sopińska, P.Wachowiak, „Podstawy przedsiębiorczości”, WSiP Warszawa 2002 Wyd, I.

-               broszury i foldery o UE

-               „Ćwiczenia z informatyki” – podręcznik dla szkół średnich

-               Zeszyt (notatki) z przedmiotu „Elementy informatyki”

-               tablica szkolna

-               ksero dla uczniów (przykładowe ankiety dla młodzieży o UE)

8.      Przebieg lekcji:

Lekcja może mieć charakter zajęć otwartych dla nauczycieli lub być zwykłą lekcją. Jest lekcją łączącą dwa przedmioty: „Elementy informatyki” oraz „Podstawy przedsiębiorczości”.

Praca nauczycieli: metody i techniki pracy.

Lekcja jest przeprowadzona według następującego planu:

  1. Podział klasy na grupy dwu lub trzy osobowe w zależności od liczebności klasy oraz od ilości komputerów;
  2. Przedzielenie grupom uczniów stanowisk komputerowych;
  3. Rozdanie kserokopii przykładowej ankiety,
  4. Wprowadzenie do lekcji – przypomnienie podstawowych informacji na temat integracji Polski z UE,
  5. Przypomnienie zasad tworzenia formularzy w edytorze tekstu WORD (zastosowanie pola wyboru formularza, pola tekstowego formularza i listy rozwijającej formularza)
  6. Omówienie zadanych ćwiczeń
  7. Nadzorowanie pracy poszczególnych grup;
  8. Nadzorowanie prezentowanych przez uczniów ankiet i odpowiedzi na nie,
  9. Ocena zadań przez nauczycieli.

Formy pracy nauczyciela:

  1. Pomoc nauczycieli w stworzeniu koncepcji ankiety oraz we właściwym wykorzystaniu edytora tekstu WORD
  2. Nadzorowanie pracy uczniów
  3. Szczególny nadzór i pomoc uczniom słabym
  4. Nadzorowanie prezentacji grup;
  5. Podsumowanie prac oraz ukierunkowanie uczniów na poprawne wyciągnięcie wniosków.

Formy pracy uczniów:

  1. Praca uczniów w grupach na komputerach,
  2. Poprawne wykonanie przez grupy przydzielonych zadań
  3. Prezentacja wykonanej pracy
  4. Wyciągnięcie wniosków.

9.      Uwagi prowadzonych:

Grupy uczniów po krótkim wstępie teoretycznym na temat UE przystępują do tworzenia ankiety. Następnie zamieniają się sąsiadującymi stanowiskami i wypełniają ankietę utworzoną przez sąsiadującą grupę.

Przewidywany czas tworzenia ankiety 20 min

Przewidywany czas odpowiedzi na ankietę 7 min

Przewidywany czas prezentacji prac 13 min

Lekcję zamyka ocena zadań oraz podanie zadania domowego: „Wykonaj ankietę pięciopytaniową na dowolny temat i wypełnij ją. Zastosuj poznane techniki komputerowe”.

10.  Ewaluacja lekcji.

Lekcja pozwala wykorzystać nabytą wiedzę teoretyczną do celów praktycznych. Aktywizuje uczniów i uczy pracy w grupach. Umożliwia połączenie wiedzy z dwóch przedmiotów: „Podstaw przedsiębiorczości” i „Elementów informatyki”.

Uczy, że komputer nie jest przypisany tylko do lekcji informatyki.

Załączniki:

  1. Wzór ankiety dla młodzieży o Unii Europejskiej.

Załącznik (przykład ankiety)

 

Ankieta dla młodzieży o Unii Europejskiej

 

  1. Czy jesteś za przystąpieniem Polski do UE?

tak                                       nie

  1. Czy uważasz, że Polska jest gotowa na integrację z 15-tką?

tak                                       nie

  1. Podaj najważniejszy powód wyrażający chęć przystąpienia do UE.

 większa swoboda

 zmniejszenie bezrobocia

 polepszenie warunków bytowych

  1. Podaj najważniejszy argument przeciw przystąpieniu Polski do UE.

 utrata suwerenności

 ingerencja obcych sił w sprawy Polski

 wykupienie przez obcokrajowców ziem Polskich

  1. Czy chciałbyś pracować w przyszłości w jakimś kraju UE? W jakim?

tak   (w jakim?)    ...................................                           nie

  1. Jak sądzisz, czy przystępując do UE zmieni się stopa bezrobocia i w jaki sposób?

 zmniejszy się

 zwiększy się

 pozostanie na obecnym poziomie

  1. Czy uważasz, że po integracji Polski z UE sytuacja materialna Twojej rodziny:

 pogorszy się

 polepszy się

 pozostanie bez zmian

  1. Czy uważasz, że twoja wiedza na temat UE jest:

 obszerna

 dostateczna

 temat mnie nie interesuje

  1. Skąd czerpiesz najwięcej informacji o UE?

 media

 internet

 lekcje

inne źródła

  1. Co Twoim zdaniem UE daje młodzieży? (napisz kilka zdań)