Scenariusz lekcji

 
 

łączącej dwa przedmioty: "Podstawy przedsiębiorczości" i "Elementy informatyki"

 
 

Opracowały: mgr Ewa Seniow i mgr inż. Maria Jagieła

 
     
 

Scenariusz zajęć

Przygotowanie:          mgr Ewa Seniow

mgr inż. Maria Jagieła

 

1.      Temat zajęć: Dokumentacja osobowa poszukującego pracy

2.      Data: ......................

3.      Klasa: III Liceum Ogólnokształcące

4.      Przedmiot: połączenie dwóch przedmiotów

-         „Elementy informatyki”

-         „Podstawy przedsiębiorczości”

5.      Czas trwania lekcji: 45 minut

6.      Cel lekcji: wykorzystanie znajomości technologii komputerowej do opracowywania następujących dokumentów:

-         „Życiorysu zawodowego”

-         „Listu motywacyjnego”

Cele szczegółowe:

Uczeń zna:

-     treści, które powinny być zawarte w życiorysie zawodowym

-     źródła informacji o przyszłej pracy

Uczeń potrafi:

-       wykorzystywać wiedzę i umiejętności nabyte na lekcjach „Elementy informatyki” do tworzenia dokumentacji osobowej poszukującego pracy

-       zastosować znajomość edytora WORD do konkretnego celu

-       prawidłowo napisać „Życiorys zawodowy”

-        napisać list motywacyjny do wybranej przez siebie firmy

-       zaprezentować wykonana pracę

7.      Materiały:

-     tablica szkolna

-    przykładowe kserokopie życiorysów zawodowych i listów motywacyjnych

8.      Przebieg lekcji:

Lekcja może mieć charakter zajęć otwartych dla nauczycieli. Jest lekcją łączącą dwa przedmioty: „Elementy informatyki” oraz „Podstawy przedsiębiorczości”. Klasa zostaje podzielona na małe grupy zależnie od ilości komputerów. Na początku zajęć nauczyciel przypomina wcześniej poznane zasady tworzenia dokumentacji osobowej poszukującego pracy. Zostają rozdane kserokopie przykładowych dokumentów. Grupy tworzą naprzemiennie w/w dokumenty pod stałą kontrolą i z pomocą prowadzących. Lekcję zamyka prezentacja prac w grupach. Temat zadania domowego: „ Wykonaj na komputerze jeden z dokumentów osobowych poszukującego pracy ( w przypadku wykonania na lekcji życiorysu zawodowego napisz list motywacyjny i na odwrót).

Praca nauczycieli: metody i techniki pracy.

9.      Ewaluacja:

Lekcja przygotowuje do prawidłowego napisania dokumentów osobowych podczas poszukiwania pracy. Są to zajęcia o charakterze ćwiczeniowym, rozwijające umiejętności tworzenia dokumentów, wykorzystujące technologię komputerową do wykonania zadania. Zajęcia aktywizują uczniów. Ukazują, że znajomość obsługi komputera jest potrzebna nie tylko na lekcjach z przedmiotów informatycznych.

 

Spis załączników:

Załącznik nr 1 – życiorys zawodowy

Załącznik nr 2 – życiorys zawodowy

Załącznik nr 3 – list motywacyjny

Załącznik nr 4 – list motywacyjny