Uczniowie ZSTiL w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.


W dniu 18 marca 2019 r. miał miejsce wyjazd uczniów naszej szkoły do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Muzeum zostało utworzone uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2 lipca 1947, która m.in. określała: „Tereny byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wraz z wszelkimi znajdującymi się tam zabudowaniami i urządzeniami zachowuje się po wsze czasy jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów”.
Uczniowie klas: 4 TM, 4 TA, 4 LG, 3 TZ, 1 TD, 1 TC pod opieką nauczycielek: Jolanty Uchyły, Marzeny Knap, Małgorzaty Nikiel, złożyli hołd ofiarom holocaustu, poznali martyrologię narodu polskiego, żydowskiego i innych narodów z czasów II wojny światowej.
Pamiętajmy o budzeniu szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie. Zagłada Żydów pokazuje, jak tragiczne mogą być konsekwencje nieodrzuconych wcześniej uprzedzeń, nieskonfrontowanych z rzeczywistością obaw oraz nieodrzuconych zafałszowań i kłamstw. Wskazuje także na niebezpieczeństwo pojawiania się charyzmatycznych przywódców, którzy potrafią manipulować ludźmi, zwłaszcza młodymi, poprzez odwoływanie się do różnego rodzaju stereotypów, fobii, ignorancji czy po prostu niewiedzy. Holokaust przypomina nam, że nienawiść do tych, którzy są od nas inni, lub których chcemy za innych uważać, stawiając ich poza obrębem człowieczeństwa, może tylko doprowadzić do zbiorowej przemocy i okrucieństwa. Ostrzega, że każde społeczeństwo, nie ważne jak bardzo kulturowo, naukowo czy technologicznie zaawansowane, może stać się przestępcze zatracając zdolność rozróżniania między dobrem a złem. Holokaust podkreśla kruchość ludzkiej egzystencji, w sytuacji gdy jest ona zależna od władzy, której brak hamulców etycznych. Uzmysławia, że każdy z nas indywidualnie, przed swoim sumieniem, odpowiada za swoje czyny. A także przypomina, że posłuszeństwo wobec rozkazów nie jest żadnym usprawiedliwieniem zbrodni.

Tekst i zdjęcia: Małorzata Nikiel