Uczniowie ZSTiL po wizycie w Parlamencie Europejskim

7 do 11 lipca 2013r.

 

 

 

 

 

Uczniowie ZSTiL – Dawid Maroszek i Paweł Wertka, którzy wygrali nagrodę główną
w Wojewódzkim Konkursie „Szukamy Bohaterów”, pod opieką Małgorzaty Nikiel
w dniach 07-11 lipca odbyli podróż do Belgii.


Głównym punktem programu było odwiedzenie Parlamentu Europejskiego, czemu poświęcony był cały drugi dzień wycieczki. Najpierw uczestniczyliśmy w spotkaniu
z europosłem dr. Markiem Migalskim, który następnie udał się na posiedzenie komisji
w sprawie Białorusi.

 

My w tym czasie zwiedzaliśmy Parlamentarium - nowe multimedialne i interaktywne centrum dla zwiedzających, którego koszt budowy wyniósł 21 mln euro, włączając w to koszty tłumaczeń na 23 urzędowe języki UE. Nowoczesna placówka, największa tego rodzaju w Europie i druga co do wielkości na świecie po Wzgórzu Kapitolińskim
w Waszyngtonie, pozwala przyjrzeć się pracy europosłów, dowiedzieć się, jak ich decyzje wpływają na życie obywateli Unii, zobaczyć, jak działa Parlament Europejski. Dzięki multimedialnym wystawom i interaktywnym grom mogliśmy się także wcielić w rolę posłów do PE.

Zobacz galerię...


Na powierzchni 5400 metrów kwadratowych zgromadzono m.in. ponad 100 interaktywnych terminali, dwa panoramiczne ekrany kinowe, największy na świecie trójwymiarowy sufit
z diodami LED. W grach fabularnych dla szkół bierze udział 400 aktorów ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.


Przy wejściu każdy z nas otrzymał multimedialny przewodnik w języku polskim, który
w trakcie zwiedzania należało zbliżać do miejsc oznaczonych kluczykiem. Otwarto nam
w ten sposób dostęp do historii, których można było wysłuchać przez słuchawki i aktywować ekrany rozmieszczone w całym Parlamentarium. Pomieszczenia są kolorowe i przyciągają uwagę.


Po zwiedzeniu Parlamentarium udaliśmy się na lunch z Markiem Migalskim, gdzie każdy
z uczestników wycieczki mógł swobodnie porozmawiać z europosłem, zadawać pytania odnośnie interesujących go spraw.


W godzinach wieczornych mieliśmy drugie wejście do PE i tu czekała na nas niespodzianka. Spotkał nas zaszczyt obejrzenia filmu „Generał Nil” w obecności samego reżysera Ryszarda Bugajskiego oraz jego żony Marii Mamony, odtwórczyni jednej z ról w w/w filmie.

Po projekcji reżyserowi można było zadawać pytania, głównie w języku angielskim, gdyż część widowni była anglojęzyczna. Młodzi ludzie świetnie sobie z tym poradzili, interesowały ich różne problemy związane zarówno z głównym bohaterem filmu, jak również historią, wokół której rozgrywają się losy bohaterów drugoplanowych. W czasie wycieczki mogliśmy zwiedzić piękne belgijskie miasta, jak Bruksela czy Antwerpia.

 

 

Antwerpia leży nad rzeką Skaldą i jest drugim po Rotterdamie największym w Europie portem morskim. O Antwerpii, jako mieście, słyszano już w VII wieku, choć prawa miejskie uzyskała ok. 500 lat później - w 1291 roku. W cztery wieki Antwerpia stała się najważniejszym i najbogatszym miastem handlowym w Europie, a dziś stanowi też ważny ośrodek naukowy – są tu bowiem dwa uniwersytety. W mieście tym urodził się Rubens. Jest więc muzeum mistrza - mieści się ono w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach, które niegdyś stanowiły jego własność. Prace Rubensa, Halsa, van Dycka i Breugela, jak też obrazy ich następców, można podziwiać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych. Jak na miasto portowe przystało jest też Muzeum Morskie, w którym można zobaczyć modele statków z różnych okresów historycznych. Będąc w Antwerpii należy odwiedzić dzielnice diamentów z szlifiernią diamentów na Pelikaan Straat. Antwerpia bowiem to światowe centrum produkcji diamentów ozdobnych. Ale najważniejszym miejscem w Antwerpii jest Rynek Główny - Grote Markt, gdzie znajdują się wszystkie najciekawsze obiekty zabytkowe miasta. Można przy nim zobaczyć tradycyjne wąskie kamieniczki z wysokimi dachami, malowane na różne pastelowe kolory. Centralne miejsce zajmuje tradycyjnie ratusz, zbudowany z inicjatywy architekta Cornelisa Florisa w XVI wieku. Jest on uznawany za jeden z najważniejszych zabytków renesansowych nie tylko w Belgii, ale i w całych Niderlandach. W tle rynku wznosi się jedna z najwyższych na świecie katedra Najświętszej Marii Panny. Nad samą rzeką można podziwiać XII-wieczną Fortecę Steen, w której dziś mieści się Muzeum Morskie. Zamek Steen w Antwerpii powstał w latach 1200-1225 na brzegu Skalady i jest najstarszym budynkiem w mieście.


Bruksela to stolica Królestwa Belgii położona, nad rzeką Senne, licząca 952 000 mieszkańców. Jest siedzibą króla, a także NATO, EUROATOMU i instytucji Unii Europejskiej. Współczesna stolica Belgii dzieli się na Brukselę Dolną i Górną. Pierwsza z nich, to cały zespół miejskich zabudowań, w tym domów cechowych z XVII wieku, a także średniowieczny rynek z ratuszem. Jest to miejsce czarowne, jedno z najpiękniejszych
w Europie. Bruksela Górna z kolei to dzielnica bogactwa. Znajduje się tu większość miejskich zamków, pałaców, przepięknych ogrodów, parków, luksusowych hoteli i placówek dyplomatycznych. W samym sercu Brukseli znajduje się Grand Place, jeden
z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i bukselczyków.

Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Zwiedzając miasto mieliśmy również możliwość obejrzenia z bliska architektonicznego symbolu Brukseli czyli Atomium. Jest to powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów. Atomium zbudowane zostało z okazji światowej wystawy Expo w 1958 roku, składa się z 9 sfer (średnica 18 metrów) połączonych 20 korytarzami (długość 40m).
W drodze powrotnej, z Brukseli do Katowic, zwiedziliśmy Waterloo, gdzie Napoleon Bonaparte 18 czerwca 1815 roku poniósł ostateczną klęskę.


Zadowoleni, ubogaceni cennymi informacjami i pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do Polski.

 

Małgorzata Nikiel