Wycieczka kl. 3Lg do gmachu Sejmiku Śląskiego

15 października 2012r.

 

 

 

 

 

W dniu 15 października br. kl. 3 Lg odwiedziła gmach Sejmiku Śląskiego w celu uczestniczenia w obradach XXVII sesji. Plan sesji był bardzo bogaty a tematy, które nas zainteresowały to m.in. wspomnienie o prof. dr. hab. Walerianie Pańko, współtwórcy samorządu terytorialnego
w Polsce, prezesie Najwyższej Izby Kontroli, w rocznicę śmierci (podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego wspomnienia o profesorze Walerianie Pańko w rocznicę śmierci).

 

Oraz uroczyste wręczenie Złotych Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla najlepszych pilotów szybowcowych wg światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Lotniczej FIA - Zbigniew Nieradek członek aeroklubu częstochowskiego i Sebastian Kawa bielsko-bialskiego. W przerwie obrad obaj panowie otworzyli w westybulu gmachu Sejmu Śląskiego wystawę „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności”, którą obejrzeliśmy.

 

Gmach Sejmu Śląskiego – to zabytkowy budynek znajdujący się w Katowicach, przy ulicy Jagiellońskiej 25. Został zbudowany w latach 1925−1929, kiedy Prezydentem II RP był Ignacy Mościcki. Obecnie w budynku Sejmu Śląskiego mieści się Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląski Urząd Wojewódzki oraz kilka innych urzędów np. Śląskie Kuratorium Oświaty.
18 sierpnia 1978 r. gmach został wpisany do rejestru zabytków.
Budynek składa się z czterech głównych skrzydeł tworzących zamknięty czworobok. W ramach wewnętrznego dziedzińca do jednego ze skrzydeł przylega część sejmowa wzniesiona na rzucie okręgu. Obiekt zawiera 634 pomieszczenia o łącznej kubaturze 161 474 m³ i w czasie oddania do użytkowania był największym budynkiem w Polsce. Budynek ma łącznie siedem kondygnacji: cztery piętra, parter oraz dwa piętra pod ziemią. Budynek jest wyposażony
w 1300 okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km.
Sala Sejmowa liczy 80 miejsc dla posłów i prezydium Sejmu, 30 miejsc dla przedstawicieli Urzędu, 30 miejsc dla prasy oraz miejsca dla publiczności obliczone na 120 osób.

Nad miejscami góruje trybuna marszałkowska z bogato zdobionymi fotelami marszałka
i wicemarszałków. Sala Sejmowa posłużyła jako wzorzec dla budowanej w podobnym czasie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej.

Zobacz galerię...

 

Barbara Adamaszek