Dni Otwarte NBP Polski
6 listopada 2012r.

 

 

 

 

 

W dniu 6 listopada br. klasa 2Ta była na Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego
w Katowicach.

Debaty z udziałem ekspertów od ekonomii, testy z wiedzy o finansach, gry uliczne, zwiedzanie banku z przewodnikiem – to atrakcje Dni Otwartych. Wszystkie wydarzenia odbyły się pod wspólnym hasłem przewodnim: NBP – skarbnica wiedzy o pieniądzu.
Podczas Dni Otwartych zostały zaprezentowane zagadnienia z zakresu: historii bankowości, historii pieniądza, polityki pieniężnej, systemu płatniczego, rezerw czy problematyki euro. Poszczególne tematy były prezentowane w formie interaktywnych wystaw, filmów,
mini-wykładów, plansz informacyjnych. Jedną z największych atrakcji była sztaba złota dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki!
 


Działalność Narodowego Banku Polskiego

Narodowy Bank Polski (NBP) jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa.

NBP pełni trzy podstawowe funkcje:

  • banku emisyjnego,

  • banku banków,

  • centralnego banku państwa.

 

Organami Narodowego Banku Polskiego są: prezes NBP, Rada Polityki Pieniężnej oraz zarząd NBP.

Podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Zgodnie z opracowaną przez Radę Polityki Pieniężnej Strategią Polityki Pieniężnej po 2003 roku, celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy.

Do głównych obszarów działalności NBP należą:

  • prowadzenie polityki pieniężnej,
  • działalność emisyjna,
  • rozwój systemu płatniczego,
  • zarządzanie rezerwami dewizowymi Polski,
  • obsługa Skarbu Państwa,
  • działalność edukacyjna i informacyjna.

Narodowy Bank Polski odpowiada za stabilność narodowego pieniądza. Wypełniając ten konstytucyjny obowiązek, NBP opracowuje i realizuje strategię polityki pieniężnej oraz – uchwalane corocznie – założenia polityki pieniężnej.
Poprzez zarządzanie rezerwami dewizowymi zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego państwa. Dzięki emisji znaków pieniężnych zabezpiecza płynność obrotu gotówkowego.

 

Zobacz galerię...

 

Ważnym celem NBP jest dbałość o stabilność systemu finansowego. W ramach pełnionych funkcji nadzorczych i regulacyjnych NBP dba o płynność, sprawność i bezpieczeństwo systemu płatniczego. Przyczynia się również do rozwoju bezpiecznej infrastruktury rynku finansowego.
Ponadto, NBP podejmuje działania służące upowszechnianiu wiedzy ekonomicznej, m.in. dzięki udostępnianiu informacji na stronie internetowej www.nbp.pl oraz poprzez działalność Portalu Edukacji Ekonomicznej.

 

Beata Piecuch-Urbańczyk