Bal karnawałowy

1 lutego 2013r.

 

 

 

 

 

1 lutego 2013r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy na który zaprosiliśmy podopiecznych i ich rodziców ze stowarzyszenia „Wielkie Serce” z Bielska-Białej.

Jednym z celów jakie stawia sobie stowarzyszenie to integracja osób z zespołem Downa
z resztą społeczeństwa. Bal, który zorganizowaliśmy w naszej szkole miał właśnie na celu wzajemne poznanie poprzez wspólną zabawę. Dlatego też jak to się mówi popularnie „przełamaliśmy pierwsze lody”. Dzieci wraz z wolontariuszami i naszymi paniami opiekunkami byli poprzebierani w kolorowe stroje. Prezentowaliśmy się karnawałowo. Oczywiście najważniejsi na balu byli nasi mali goście. Dlatego też nasz wodzirej– Marian Kubicki z kl.3HŻ poprowadził wiele zabaw znanych nam z przedszkola. W rytm dyskotekowych przebojów wprowadzał nas Marek Borgieł z kl.4Tm. Był też czas na konkursy i na wspólne malowanie w tzw.kąciku plastycznym. Fotografem na balu była Klaudia Kus
z kl.1Lg. Na balu obecni byli także wolontariusze ze stowarzyszenia, którzy ubrani byli
w czerwone koszulki. Szybko doszło do integracji młodzieży naszej szkoły z wolontariuszami ze stowarzyszenia.


Przed balem karnawałowym abyśmy lepiej rozumieli i wyszli na przeciw oczekiwaniom małych podopiecznych ze Stowarzyszenia „Wielkie Serce” odbyliśmy 2-godzinne szkolenie na temat: „Co warto wiedzieć o dzieciach z zespołem Downa?”. Spotkanie przeprowadziła pani prezes Małgorzata Martyniak. Było to szkolenie dotyczące teorii ale i praktycznych ćwiczeń, które miały nam uzmysłowić na czym polegają ograniczenia , z którymi borykają się dzieci z zespołem Downa. Jak ważna jest wiedza na temat niepełnosprawności niech świadczą słowa genetyka pani profesor Aliny Midro „ Niektórzy wprowadzają i używają nazwy „choroba Downa” jestem przeciwna takiemu sformułowaniu […]. Takie podejście sprawia, że poszukiwane są metody leczenia naturalnej zmienności człowieka, a nie sposobów jej wykorzystania i adaptacji. Zespół Downa nie jest chorobą, ale naturalną formą ludzkiej egzystencji o odmiennym przebiegu rozwoju niż większość genetyczna z 46 chromosomami”.


Cieszymy się z tego spotkania bo po raz pierwszy gościliśmy w naszych szkolnych progach dzieci i ich rodziców ze Stowarzyszenia „Wielkie Serce”.

 

Zobacz galerię...

 


Opiekunowie SK Wolontariatu:
Maria Binda

Anita Kosmaty

Teresa Szczerbowska