Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Stanisławie Staszicu

 

 

 

 

 

W dniach 10-11 czerwca 2010r. nasza szkoła brała udział w XXII Ogólnopolskim Sympozjum Szkół Staszicowskich oraz w Finale 17. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Stanisławie Staszicu. 17. Edycja Konkursu miała na celu ukazanie dorobku Ogólnopolskiego Klubu Szkół Staszicowskich oraz poszczególnych szkół klubowych w upowszechnianiu postaci, myśli społeczno-filozoficznej i działalności publicznej naszego Patrona. W tej edycji kontynuowano formę sprawdzoną w roku 2009 - mianowicie, konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej.

 

ZSTiL im. Stanisława Staszica zaprezentował się w obu tych konkursach. Do finału 17. Edycji konkursu przystąpiły 24 szkoły z całej Polski.
Konkurs indywidualny miał formę testu wiadomości, zawierał 188 pytań, na które należało odpowiedzieć w ciągu 60 minut. W tej kategorii wystartował uczeń klasy 2Ta – Jakub Cieślik, który uzyskał tytuł: LAUREATA KONKURSU.

 

Konkurs zespołowy miał formę zgłoszonego do oceny przez jury opracowania na jeden
z niżej podanych tematów:
  1) Zarys historii Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego (1816 – 1951);

  2) Stanisław Staszic – Patron mojej szkoły (materiał informacyjny dla uczniów klas
      pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów noszących imię Stanisława Staszica);

  3) Scenariusz imprezy artystycznej przybliżającej uczniom klas pierwszych szkół noszących
      imię Stanisława Staszica postać Patrona, Jego dorobek i znaczenie w historii Polski.

 

W tej kategorii udział wzięli: nauczyciel – Małgorzata Nikiel oraz uczeń – Bartłomiej Lapczyk
z klasy 3Tm. Praca, którą zaprezentowano w Finale Konkursu, została wysoko oceniona, uzyskując wyróżnienie.

 

Wspomniane Sympozjum odbywało się w tym roku w miejscowości Kościelec w woj. wielkopolskim, gdzie bardzo serdecznie i gościnnie nas przyjęto. Jednym z punktów programu była niezapomniana wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie. Kopalnia znajduje się na głębokości 600 – 750 m pod powierzchnią ziemi, wydobywa się tutaj sól kamienną o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstały w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat temu)
z odparowania mórz i oceanów. Ogromne wrażenie robi zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6m/s. Piękna, a zarazem naturalna jest kopalnia św. Kingi, okazale prezentują się również wyeksploatowane komory solne.
Nasz wyjazd do Kościelca, pomimo długiej podróży, bo trwającej około 8 godzin, satysfakcjonuje nas. Dostarczył wielu wrażeń, przyczynił się do zawiązania nowych przyjaźni, przyniósł znaczące sukcesy w rywalizacji indywidualnej i zespołowej, a także pozwolił nam zdobyć wiedzę i nowe doświadczenia.

 

     
   
     
 

Zobacz galerię...

 

Serdeczne podziękowania za współpracę i pomoc w opracowaniu pytań do finału konkursu dla pani Marzeny Knap.

 

Małgorzata Nikiel