W dniu 09 LISTOPADA 2018 roku w ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH i LICEALNYCH im. STANISŁAWA STASZICA odbyła się UROCZYSTA AKADEMIA upamiętniająca 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem czterech zwrotek Hymnu Polski. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny, w którym zostały wykorzystane utwory wybitnych polskich pisarzy i poetów. W scenariuszu pojawiły się również kompozycje muzyczne, w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Były to pieśni patriotyczne, takie jak: „Polskie kwiaty”, „Pierwsza Brygada”, „Unieśmy sztandar”, „Mury”, „Biały krzyż”. Uczniowie uczestniczący w Akademii z dużym zainteresowaniem słuchali przekazywanych treści, wzbogaconych prezentacją multimedialną. W części końcowej uroczystości, Dyrektor ZSTiL Bogdan Szary, wręczył pamiątkowe nagrody książkowe laureatom Historyczno-Plastycznego Konkursu: „Ku Niepodległej”.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Patriotyzm jest obowiązkiem obywatelskim. Patriotyzm to indywidualna i społeczna postawa, oznaczająca przywiązanie i miłość do własnej ojczyzny.

Obejmuje on przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kraju. Nie bez wpływu na naszą świadomość indywidualną i narodową jest to, gdzie się wychowujemy, jakie czytamy książki, jakiej słuchamy muzyki, jakie przedstawienia teatralne oglądamy i jakie odwiedzamy muzea czy kto jest dla nas bohaterem narodowym. Zawsze wyrastamy i otrzymujemy (bądź nie) patriotyczne wychowanie na konkretnym podłożu kulturowym

Patriotyzm nie jest nieuporządkowaną miłością ziemi. Patriotyzm nie ogranicza się do miłości własnej ziemi, choć utrata ojczystego terytorium z pewnością jest wielkim nieszczęściem, o czym świadczą dramatyczne dzieje naszego Narodu. Patriotyzm jest wartością ponadpartyjną i ponadklasową. Jego najpełniejszym sprawdzianem są czyny podjęte dla ojczyzny, a nie wypowiadane słowa, choćby najpiękniejsze. Patriotyzm to miłość ojczyzny, a ojczyzna to ludzie, kultura, historia, religia, obyczaje, w których wyrośliśmy.

Patriotyzm jest na co dzień wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach i rocznicach, w myśl słów Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Program artystyczny zaprezentowali uczniowie:
Klaudia Kruczek – klasa 4 TA
Dominika Kurpas – klasa 4 TA
Damian Pach – klasa 4 TM
Przemysław Duda – klasa 3 TM
Dawid Malec – klasa 2 TM

Małgorzata Nikiel



NARODOWE ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI
100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI- AKADEMIA