3Lg na wycieczce w Tyskich Browarach

Dnia 23 kwietnia 2013 roku, w słoneczny, upalny dzień, klasa 3 Lg wraz z opiekunkami p. Ewą Seniow
i p. Sylwią Dyla udała się na kolejną wycieczkę naukową do pobliskiego przedsiębiorcy, a mianowicie do Browarów Tyskich.
Kompania Piwowarska, która jest właścicielem Tyskich Browarów jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kompania Piwowarska, utworzona w 1999 roku, posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. 
Kroki naszej wycieczki objęły następujące fragmenty działalności powyższego przedsiębiorstwa:

* Zwiedzanie muzeum w Tyskim Browarium – można tam zobaczyć kolekcję piwnych eksponatów tzw. birofilia. Gości wita Książę Jan Henryk XI Hochberg, twórca potęgi Tyskich Browarów. Wiszący na ścianie obraz ożywa, zmieniając się w multimedialną prezentację - Książę Jan snuje ciekawą opowieść o swoim browarze.

* Skorzystanie z atrakcji multimedialnych. W muzeum znajduje się z pozoru zwykła beczka, do której można wejść, a w niej znajduje się aparat fotograficzny, ekran i klawiatura- szczególnie dziewczyny robiły sobie zdjęcia, wybierały tło z wizerunkiem browaru i wysyłały maile z pozdrowieniami do swoich przyjaciół.

* Seans w muzealnym kinie 3D z 18-minutowym filmem pt.: „Historia piwem pisana”.

* Warzelnia – jest to dział browaru, w którym znajduje się aparatura służąca do przygotowania brzeczki. Na uwagę zasługuje fakt, że ściany i podłogę warzelni zdobią kafelki z wielkoksiążęcej manufaktury majoliki
w Karlsruhe.

* Fermentacja – Browary Tyskie posiadają aż 104 zbiorniki fermentacyjne, gdzie piwo fermentuje przez około 2 tygodnie. Jeden zbiornik fermentacyjny pomieścić może 250 tys. litrów piwa.

* Willa Müllera – willa, w której mieszkał i pracował wieloletni dyrektor Tyskich Browarów Książęcych Jullius Müller. To On wprowadził w Tychach nowoczesną ówcześnie metodę dolnej fermentacji piwa.

* Dyżurka (Dom) piwowarska z 1894 roku – w niej pracował degustator, który kontrolował jakość piwa. Jest to jedyne miejsce bez schodów, progów, barier w Browarach, gdyż elementy te mogłyby zagrozić zdrowiu zmęczonemu pracą degustatorowi.

* Leżakownie – Browary Tyskie mają 56 zbiorników leżakowych, gdzie po leżakowaniu w temperaturze około 0 stopni pojawia się gotowe piwo. W tych zbiornikach piwo leżakuje po procesie fermentacji, aby nabrać smaku i aromatu.

* Centrum dystrybucji w nowej części Browaru.

* Linia rozlewnicza piwa - w ciągu 1 godziny z linii produkcyjnej schodzi 60 tys. butelek i 50 tys. puszek piwa.